jennylynn0731 jennylynn0731
  • 02-01-2022
  • Mathematics
contestada

The cost for a pack of 25 pens is4 .75
Find the unit price in dollars per pen.
If necessary, round your answer to the nearest cent.

Respuesta :

hypelearner
hypelearner hypelearner
  • 02-01-2022

Answer:

0.20

Step-by-step explanation:

4.75 divide by 25 = 0.19

then 0.19 rounds to 0.20

Answer Link

Otras preguntas

Which is larger 0.600 or 0.6
What is the benefit of using neutral arguments to express oneself while in a conflict?
a markdown that is greater than 99% but less than 100%
Which word in this sentence is a participle? The salesperson carefully folded the crumpled garments. a. crumpled b. carefully c. folded d. garments
Which statement on U.S. tariff policy in the 1930s is the MOST accurate? The Reciprocal Trade Agreements Act tariff rates were higher than the Hawley-Smoot ones
what is the role of hormone in male and female reproductive system?
why is it important to read good exposition
The political balance between slave and free states as of 1819 was disturbed by:
How did the two sides in the American Revolution different
The Keller family's dinner bill is $55.35. This includes an 8% meal tax and a 15% tip on original meal for the server. What was the original cost of the meal?