kateebug2007
kateebug2007 kateebug2007
  • 01-01-2022
  • Mathematics
contestada

please help i need done before 11:59!

please help i need done before 1159 class=

Respuesta :

jmidwest
jmidwest jmidwest
  • 01-01-2022

Answer:

D: $9/lb

Step-by-step explanation:

Rise 9 dollars per run of 1lb

Answer Link
mesoaliice
mesoaliice mesoaliice
  • 01-01-2022

Answer:

D. $9/1 lb

Step-by-step explanation:

let's first break down what unit price means

unit price is the amount of cost per one unit.

so if we check the graph here, we need to look at the 1 where weight is depicted. 1 is directly horizontal to $9 so we know our answer varies from c or d.

finally, we can deduce the answer is d because we always divide our cost by the quantity, so it is 9$/1lb

Answer Link

Otras preguntas

What dos Como say ymo uste mean?
A football is 64 metres wide and 118 metres long. what is its perimeter?
4. What does revision mean? How is revising different from editing?
Which body of water did the dutch settle near
Use the quadratic formula to solve the equation​ 4x2−10x+5=0. Enter your answers in simplified radical form in the boxes. X=______ or X=_____
Simplify: 3m/m-6*5m^3-30m^2/5m^2A.7B.m+7C.m+8D.3m
Please help me create a function Correct answer gets brainiest :)
Write a paragraph in colloquial English describing the difference between colloquial formal English. Capitalize all the colloquialisms
16 is divided by the sum of a number q and 1. The result is 4. What is the number?
put into scientific notation: 0.0000483