alanolea9382 alanolea9382
  • 03-12-2021
  • Mathematics
contestada

At a pet store supply store, 7 pounds of treats cost $20.65. If Bob needs 3 pounds of treats, how much would it cost him?

Respuesta :

TeaLearnsStuff
TeaLearnsStuff TeaLearnsStuff
  • 03-12-2021

Answer:

$8.85

Step-by-step explanation:

20.65/7 = 2.95

2.95 x 3 = 8.85

$8.85

Answer Link
madi736
madi736 madi736
  • 03-12-2021
answer is $8.85 (i think)
Answer Link

Otras preguntas

Is the absolute value of x -1 differentiable at x?
What is the difference between the pretrial process and the trial process in a criminal case? During pretrial, a judge determines probable cause. During the tri
Around adolescence a person is able to start reconstructing their personal story. in other words, the self becomes a(n):
stan made 24 sales in 6 hours . what is the ratio of sales to hours?
Help please on these thanks
NEED HELP IN MATH . THANKS FOR ALL HELP .
Eugenio is talking about what he used to do when he was a child. Write the appropriate vocabulary word or words that match the meanings of the underlined words.
Unsafe and unsanitary work conditions in the early 1900s were a problem leading to the development of
what did the first national government accomplish under the articles of confederation
(04.04) Please help me! Escoge la mejor respuesta. Select the best answer. Me encanta la clase de debate porque tengo que tomar una posición sobre un tema y con