413042
413042 413042
  • 03-12-2021
  • Mathematics
contestada

3. Joe has enough money to purchase up three video games that cost $25 each

Respuesta :

sofiapotterslytherin
sofiapotterslytherin sofiapotterslytherin
  • 03-12-2021

Answer:

75$ i think lol I did not get the question

Answer Link
britroja9717 britroja9717
  • 03-12-2021

Answer:

$75

Step-by-step explanation:

He has enough money to purchase 3 video games each cost $25.

In order to find out how much money he has in total you have to multiply 3 times 25 and you get 75.

You multiply because it has key words like "each" meaning multiplication.

Answer Link

Otras preguntas

How u do ratios and divide because i have bad memories and its to many steps?
Nick’s mother bought 4 3/8 pounds of strawberries on Monday. Nick ate one fourth of the strawberries before he went to bed. A. How many pounds of strawberries d
Which best identifies a characteristic of historical fiction a. everything is assumed to be factual. b. puts the reader right there in the past c. tells the s
The subject is stoichiometry. How many moles of NH3 can be produced from 12.0mol of H2 and excess N2?
What is 15x7 for the real answer?
20 concepts of journalism
if f(-3) = -8, write a function rule
Economist Friedrich Hayek argued that ______ can serve as signals in an economy. a. Producers b. Consumers c. Government d. Prices
What town is a proximity 80 miles east of mason?
19 Julia is allowed to watch no more than 5 hours of television a week. So far this week, she has watched 1.5 hours. Write and solve an inequality to show how m