aspencer6940 aspencer6940
  • 01-12-2021
  • Mathematics
contestada

3 pounds of peanuts for $7. 50. How much is the cost per pound?.

Respuesta :

ali14446x ali14446x
  • 01-12-2021
It’s 1.333333333333333 per pound

7,50 divided by three
Answer Link

Otras preguntas

Which group of macromolecules is responsible for transferring genetic information to new cells? A lipids B proteins C nucleic acids D carbohydrates
What is the meaning of the underlined word in the following sentence? No pueden be caballos. hats COWS horses pigs
In its first year of operation, big Lake Camp had 40 campers. This year's attendence was 180 percent of the first year's. How many campers participated this yea
do you think sociology study of culture is something that we needed for our daily lives?​
In Outlook 2016, what are the three format options when sending an email message? Check all that apply. bold quick style plain text rich text HTML basic text
why does henry thoraue use ethos in resistance to civil government
which of the following civilizations practiced Zoroastrianism apex a.the Mycenaeans b.the Persians c.the Babylonians dThe Assyrians
convert 364 kg to lb
Lisa bought a new backpack for $25.56, 3 notebooks for $.75 each and a pack of pencils for $1.85. The tax rate is 6%. How much did Lisa spend? If she gave the c
On a math​ test, Ana writes 9 as the solution to [tex]\sqrt[3]{27}[/tex] . a. Find the correct solution. b. What error did Ana likely make on the​ test?