We9ssierazygi We9ssierazygi
  • 04-01-2017
  • Mathematics
contestada

A florist sells 3 dozen bunches of flowers for $78. whites the cost per flower?

Respuesta :

thimegan thimegan
  • 04-01-2017
3x12= 36 flowers for $78

78/36 = $2.16 per flower
Answer Link

Otras preguntas

What does your text mean when it says that the Constitution, "...elevated the ideals of the Revolution even while setting boundaries to them."?
EDIE WANTED TO SUBTRACT 273-188. SHE BEGAN BY FINDING 2-1. WHAT DID EDIE DO WRONG.
How does oxygen enters the blood and is transported to the cells
Fern rounded to the nearest ten to estimate 548-132. She subtracted 540-130 and got 410. Is Fern's estimate correct? Explain.
Which types of proteins help defend the body against foreign agents like bacteria?
Mrs. Jennings had a 5/7 gallon of paint. She gave 1/7 gallon each to some students. How many students received paint if Mrs. Jennings gave away all the paint?
$0.90x + $8 = (16 + x)($0.65)
Help!! Please I need help on understanding this.Simplify the expression –4(x – 7) + 3(x + 9).
drew's weekly allowance is $8. His friend jan's weekly allowance is $10. Drew spends $3 a week and jan spends $4 a week. WRITE TWO EXPRESSIONS TO SHOW HOW MUCH
What is a Roman God's fiery mountain?