forsaken8555 forsaken8555
  • 03-11-2021
  • Mathematics
contestada

At the store, a bag of `4` avocados costs `\$2`. How much does each avocado cost?

Respuesta :

580496 580496
  • 03-11-2021

Answer:   .50 cents each

Step-by-step explanation:

if 4 are 2 dollars then 2 would be one and half of one is 50 cents so each would be 50 cents

Answer Link
jullienne
jullienne jullienne
  • 03-11-2021
The answer is 5¢, since you would have to divide 2 by 4.
Answer Link

Otras preguntas

A patient"s dosage of medication is decreased 25 milligrams per day for one week. What is the change in her medication at the end of the week?
An engineer wants to determine an efficient method for condensing large amounts of steam into liquid water. Which constant should she use?
"The figure represents the overhead view of a deck surrounding a hot tub. What is the area of the deck? Round to the nearest tenth. "
What is the value of w? A.) 7 B.) 3.5 C.) 7 square root of 3 D.) 14
What is the answer to 6-6-((-5)-7)
What is an advantage of using transgenic bacteria to produce human proteins? a. The human proteins produced by transgenic bacteria work better than those produ
b - 12 = 24 what is b
Prominences and flares on the Sun can BEST be described as ____.
What is the slope of the hypotenuses of the triangles in simplest form?
If you needed information from someone, what type of sentence would you most likely use?