trevinos51908
trevinos51908 trevinos51908
  • 03-11-2021
  • Mathematics
contestada

a package of twelve eggs cost $5 at this price, how much does each individual egg cost?



please helpppp

Respuesta :

RevyBreeze
RevyBreeze RevyBreeze
  • 03-11-2021

Answer:

About 0.42

Step-by-step explanation:

To find the answer You first have to divided because you have to find how much does one egg cost.

$5 divided by 12 = 0.41666666666 Round to 0.42

Therefore one individual egg cost  about 0.42

Answer Link

Otras preguntas

plz help asap cant figur out
Describe the difference between a primary care physician and a specialist.
amino acids that are not synthesized in the body and must be obtained from the diet are called
A beauty product company conducts a study to test the effectiveness of a new shampoo to control split ends. One hundred subjects have volunteered to take part i
What type of language did Nelson Mandela use a lot in his speech to help persuade the people of South Africa? -rhetoric -point of view -persuasion -audience
The following sentence contains an introductory phrase: Seriously I can lift an extra twenty pounds if I yell when I bench press! Which revision correctly punct
What is the solution to the equation? 78=m32
True/False: HIV is unique because it copies the information for reproduction from RNA back into DNA.
An arch construction provides ______(1)______, because, the pieces that make up the arch apply force ________(2)________. A. (1) aesthetic appeal; (2) upwards t
Let{sn} be a geometric sequence that starts with an initial index of 0. The initial term is 16 and the common ratio is1/2. What is s3