Plxgd Plxgd
  • 03-01-2017
  • Mathematics
contestada

if the total cost C for p pounds of pepperoni if each pound cost 4.86

Respuesta :

agator824catdog47
agator824catdog47 agator824catdog47
  • 03-01-2017
costs $.59c(p) = .59p. C(p) has unit $/lbs, p=lbs
Answer Link

Otras preguntas

2. The temperature of CO2 gas at 99.3 mmHg was measured at 455 K. What will be the new temperature if the pressure is adjusted to 202.6 mmHg? Assume constant v
gamma rays are produced by applying? Electric and magnetic fields at right angles to each other. electric and magnetic fields parallel to eachother Crests and
Those are the options they are the same for all of them Can someone pls help me ttm
The number of cars to minimize the cost
Consider the function f(x)=x3+6x2+11x+6. If f(x)=0 for x=−3, for what other values of x is the function equal to 0? List the values separated by commas. Do not
5. One watt of electrical power is produced when A. one ampere of current flows due to an applied voltage of one volt. B. work is done to move electrons with re
Two times the sum of a number and 8 equals 4
3x+5=0 what is the solution to this problem?
A class of 30 little monsters at Beast Academy are randomly grouped into 15 pairs. What is the probability that Winnie is paired with Greg?
simplify, 4(2n+3)-3(n+1) remember collect like terms