mayaLMFAOOOOOO mayaLMFAOOOOOO
  • 02-11-2021
  • Mathematics
contestada

Which is better to by 12 cans for $7 or 6 cans for 4$

Respuesta :

bytebadx bytebadx
  • 02-11-2021

Answer:

12 cans for $7

Step-by-step explanation:

as you increase the price of 6 cans for $4 will gradually get greater than the price of 12 cans for $7.

Answer Link
hanyahindy15 hanyahindy15
  • 02-11-2021
12 cans for $7 because if you do 6 x 2 =12, then 4 x 2 = 8 , then you get 12 cans for $8, so the first deal is better! :)
Answer Link

Otras preguntas

What is half of 98? (ingnore this)
Can someone please help me, :)
1. Which of the following was a colonial advantage in the Revolutionary War? A. Lacked military experience B. Were united in the cause C. Led by George Washingt
Solve the inequality. 2>8−43h
In pea plants, the allele for tallness (t) is dominant to the allele for shortness (t). in the cross between a tall pea plant and a short pea plant shown below,
Which diagram best represents mitotic cell division?
Which of the following scientists discovered even smaller particles, within the atom, called electrons. James Chadwick J. J. Thomson Earnest Rutherford John Dal
find the slope of a line passing through (0, -5) and (4,2)
This is based off of the book Johnny Tremain, not sure if you read it. Why does Johnny agree to take John Hancock's order for a sugar basin? SELECT ALL THAT APL
suppose our school is having a talent show to raise money for new music supplies .you estimate that 200 students and 150 adults Will attend. you estimate $20