end2endmist
end2endmist end2endmist
  • 03-01-2017
  • Mathematics
contestada

Ciara brought $240.00 to spend on gigts for her family. She found 8 identical statures at a gift shop. She had $72 leftover. how much did each statue cost?

Respuesta :

apologiabiology
apologiabiology apologiabiology
  • 03-01-2017
statues+72=240
minus 72 both sides
statues=168
168=8statutes
assuming they cost the same
divide both sides by 8
21=1statue

each costs $21
Answer Link

Otras preguntas

what does the welfare of a country depend upon
what is negative are positive A+B
The circle with center O has a radius of 9 centimeters. If x=60 degrees, what is the length of arc AB? A.) 3 pi cm B.) pi/6 cm C.)pi/3 cm D.)9pi/2 cm
-7(-9+5n)=-31-9n (please help me)
Computers help eliminate the repetitiveness of manual tasks. How can this benefit you in your overall career?
Jen has $24 to spend on five pens after buying them she had $14. How much did each pen cost?
I need help with these two questions real quick please. What is the best option for achieving better health after high school? Find a new doctor Only eat frui
Y+2=-2(x+4) re write this equation in Ax+By=C FORM. I NEED HELP ASAP
Which of the following is equivalent to the expression
evaluate the expression for the given value of the valuables 4(3h-6)/1+h;h= -2