cacacruncher cacacruncher
  • 01-11-2021
  • Mathematics
contestada

Help me with last 4 pleeeeease

Help me with last 4 pleeeeease class=

Respuesta :

iiJakeRL
iiJakeRL iiJakeRL
  • 01-11-2021

Answer:

3.) 6 hours

4.) $52.5

5.) 15 minutes

6.) 16

Step-by-step explanation:

3.) 130/2.5 is rate he works at which is 52 houses per hour so do 312 divided my 52 to get 6 hours

4.) 12 months in a year so you do $630 divided 12 months to get a cost of $52.5 per month

5.) 16 miles divided by 20 minutes gives the rate it travels at which is 0.8 miles per minute. So, do 12 divided by 0.8 to get 15 minutes

6.) A dozen is 12 so you do $3.84 divided by 12 to get the cost of one egg which is $0.32 and multiply that by 50 eggs to get a cost of $16

Answer Link

Otras preguntas

What is the GCF of h^4 and h^8
Why does the president want to construct a wall?
You are the manager of an independent rental car company. Which application below can aid you in inventorying the cars in your rental fleet? Question 31 options
Explain ray diagram and derive first law of reflection from that.
Two angles are complementary. One angle is 8 times as large as the other. Find the number of degrees in each angle.
Large Number CalculationsThe US consumes an average of 5.56 million metric tons of bananas per year. There are 314 million people in theUS and there are 1000 kg
(12x + 3) – (2x + 10)
amirah ,who is at a point P ,observes a boat at pont B 1200m from P in direction 047 degrees. The boat is moving due north of B at a speed of x km/h . fifteen
Round each factor to the nearest ten and estimate the product of 12(22)
8.4 divided by 10 = ?