jessicajung
jessicajung jessicajung
  • 02-01-2017
  • Mathematics
contestada

jasmine bought 3 games and 2 dvds for 58. john bought 1 game and 4 dvds for 46. determine the price for 1 game and 1 dvd.

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 02-01-2017
[tex]*) Equations \\ \\ Jasmine: 3g+2d = 58 \\~~~~~~~~~~~~~~~ d=29-1.5g \\ \\ John: 1g+4d = 46 \\ \\ *)~Substituting \\ \\ g+4(29-1.5g)=46 \\ g+116-6g=46 \\ 5g=70 \\ \boxed {g=14} \\ \\ d=29-1.5*14 \\ d=29-21 \\ \boxed {d=8} \\ \\ *) ~Solution \\ \\ x=g+d \\ x=14+8 \\ \boxed {x=22}[/tex]
Answer Link

Otras preguntas

Why do automobiles rust more easily in wet climates than drier climates?
Why do we use granite?
What is one fact about xuchal
what was the first industry to be regulated by the united states goverment?                                               a. oil   b.meat packing  c. steel  D.
what was the first industry to be regulated by the united states goverment?                                               a. oil   b.meat packing  c. steel  D.
The ratio of Sam age to Hanks is 5 to 3. If the sum of their ages is 24, how old is Hank?
What is '7b-2b+3-1' ? Need working and it's equations!!
Ratio equal to the ratio given 12:7
Why did the goverment ration goods for people to buy?
The tickets for the concert are selling for $12.00. Juanita is going to the concert with a group of 25 people. There is a discount of 1/8 off each ticket for gr