Seudónimo Seudónimo
  • 02-01-2017
  • Mathematics
contestada

24lbs of potatoes cost $288. How much would 29lbs cost?

Respuesta :

absta2710 absta2710
  • 02-01-2017
300 dollars
288 divided by 24 = 12
288 + 12 = 300 dollars
Answer Link
izzirpmm
izzirpmm izzirpmm
  • 02-01-2017
$348 you divide 288 by 24 to get the single amount and then multiply the single amount by 29. since the single amount is 12 dollars when multiplied by 29 it is 348

Answer Link

Otras preguntas

select difference of (8x2-3x3) - (2x2-5x3)
9 to the x-5 power=27
write the ratio as a fraction in simplest form. 16ft to 6yd
Here is a sequence of shapes made from squares and circles. The sequence continues in the same way. The formula for the number of circles (c) in shape number (n
K stands for a whole number. K + 7 is greater than 100 K - 7 is less than 90 Write all the numbers that k could be. Please help me
Is this a good thesis statement for my essay? The Earth has many life-threatening problems caused by humans. One of these problems is the over-consumption of w
The empirical formula of styrene is CH; find the % composition for H and CH. How many atoms are present in a 2.00 gram sample of styrene? PLEASE HELP! THANK YO
Select the product of (7x - 2)(7x + 7).
Which statement best describes how the energy stored in ATP is released to drive biochemical reactions? a. Energy is released when the ribose sugar reacts with
To calculate the area of the front surface of a box,you (a) add the length to the height (b) add twice the length to twice the height ( c) multiply the length b