aniyahmartin233 aniyahmartin233
  • 03-10-2021
  • Mathematics
contestada

A case of garlic cost $26 per 30 pounds how much does the garlic cost per ounce?

Respuesta :

dchoo333
dchoo333 dchoo333
  • 03-10-2021

Answer:

$0.05417, or around 5 cents

Step-by-step explanation:

There are 16 ounces in a pound. There are 480 ounces in 30 pounds.

26 / 480 = [tex]\frac{13}{240}[/tex] or 0.05416666667

Round to 5 decimal places, 0.05417

Answer Link

Otras preguntas

HELP HELP PLEASEEEEEE Haldane, a Soviet scientist, proposed in 1929 that a combination of carbon dioxide, water, and ammonia, when exposed to ultraviolet light,
In need of help with this multiple choice question above this.
help pls pretty pls pls pls
What are the primary colors?
how many OWLS are 4 desks?
Which CPT icon should be considered when entering CPT codes into a spreadsheet for numerical sorting
Solve for x. x= x+19 7x+9
Hydrochloric acid is usually purchased in a concentrated form that is 37.0% HCl by mass and has a density of 1.20 g/mL. How much concentrated solution would it
Bob's Bagels sells 7 bagels for $8.00, and Betty's Bagels sells 9 bagels for $6.00. Which is the better deal? 3 of 4 The better deal will have the higher ratio
find the area of the regular pentagon