aspectworld23
aspectworld23 aspectworld23
  • 02-10-2021
  • Mathematics
contestada

Tricia spends $4.89 on 3 snack packs.
If each snack pack costs the same price, how much does 1 snack pack cost?

(Write the answer as a decimal to 2 places.)

Respuesta :

felixcharles333
felixcharles333 felixcharles333
  • 02-10-2021

Answer:

$1.63

Step-by-step explanation:

Divide 4.89 by 3

Answer: $1.63

Simple

Hope it helps ♥️♥️

Answer Link

Otras preguntas

Use the elimination method to solve the system of equations. Choose the correct pair
If a tree grows “a” inches each year, and the total height of a tree is f(n), where n is the number of years, write an equation for f(n)
Use words or pictures to explain how to solve 44+7
The perimeter of the square is 48inches.What is the area of the square.Explain how you found your answer
Which of these questions is most likely to result in response bias
solve for x 3(2x-5)=4x+33
Which of following is not true of the Treaty of Paris 1783
formula for electric flux​
Someone please help me with this question
What is the area of a circle with a diameter of 23 centimeters? Use 3.14 for pi. Enter your answer, as a decimal, in the box.