Vexoh13 Vexoh13
  • 01-10-2021
  • Mathematics
contestada

If cookies cost $2.50 each, what equation can be used to determine how many cookies will be purchased with $40?

Respuesta :

ceroaralee
ceroaralee ceroaralee
  • 01-10-2021
you would take $40 and divide that by 2.50 which would give you 16 cookies
Answer Link

Otras preguntas

Help with question 1 please.
What 2000 multiply by 12
What is the answer???
Graph the line with the y intercept 8 and slope -6
Please help i’m desperate
Nicole needs to spend at least 4 hours each week practicing the guitar. She has already practiced 2 1/3 hours this week. She wants to split the remaining practi
QUESTION 1 Which of these quantities determines the amount of heat released when freezing a given amount of a substance? specific heat capacity thermal energy l
I just need help with this.
x/5 +8=3 what would x be
Which statement indicates that denim skirts follow a recursive fashion life cycle? A. Denim skirts were popular for some time, but then went out of fashion. B.