LittleLemon
LittleLemon LittleLemon
  • 01-10-2021
  • Mathematics
contestada

The price of a 12-ounce drink is $1.20, which is
a rate of
per

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 01-10-2021

Divide price by ounces:

1.20 / 12 = 0.10

Rate per ounce = $0.10

Answer Link

Otras preguntas

An observer (O) is located 900 feet from a building (B). The observer notices a helicopter (H) flying at a 49° angle of elevation from his line of sight. How hi
Terra data cycle experiment the beginning temperature for saltwater solution was -2°C by the end of the experiment a solution temperature was 24°C what was the
Can you please walk me through this question?A vinegar solution (acetic acid) has a hydroxide ion concentration of 0.000000000005 M at 25 degrees Celsius. What
List FIVE challenges James Cook faced on his drive north.
has anyone on here just recently got into a figth with their boy friend? if so, let me know what you did to deal with the heart break.
frank had a 1.5kg bag of potting soil. he used 420g of soil to pot a plant. how many kilograms of soil are left in a bag?
Find a two-digit number such that three times the tens digit is 2 less than twice the units digit, and twice the number is 20 greater than the number obtained
In the relationship between number of towers and number of customers proportional? Explain
what is the LCM of 4, 5
PLEASE ANSWER QUICK QUESTION DUE IN 5 MINUTES 12. Jackie is buying buttons for a craft project. She needs 38 buttons to finish the project. The buttons come in