kahnerp1711 kahnerp1711
  • 01-10-2021
  • Mathematics
contestada

A package of 8 pens costs $1.09. Milo’s work to find the unit price of the pack is shown below.

Respuesta :

ejhuerta21 ejhuerta21
  • 01-10-2021
The unit price per pen is $0.14.

Explanation :
You simply divide the total by the quantity.
$1.09/8= 0.13625.
Since this has to do with money you round to the nearest hundredth to get $0.14.
Answer Link

Otras preguntas

how did the political group patriots in 1770 get their name
Solve: m+2m+3 if m=12
write a expression for the calculation 84 divided into sevenths added to 9 divided into thirds
What job employed the majority of people in egypt?
root word of unmistakable
What rights did egyptian women have?
What is the main idea of the first stanza of "Auspex"?
the stage for a school play is 70 feet wide. A set for the play will be built in two sections, separated by 5 feet in the center. in addition, 3 feet must be le
6.29 rounded to a whole number
10x-3=8x-39 show work