w74658g5hm
w74658g5hm w74658g5hm
  • 03-09-2021
  • Mathematics
contestada

It's a 12 inch pizza cost $9.75 in it and it's cut into 10 slices what is the cost per square inch

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 03-09-2021

Answer:

$0.975 and $0.98 as a rounded form

Step-by-step explanation:

Answer Link
gameralaska11 gameralaska11
  • 04-09-2021

Answer:

$0.975 or $0.98

Step-by-step explanation

Ok so the entire pizza costs $9.75 and there are 10 slices.

9.75 divided by 10 is 0.975.

If you can see I also added 0.98 as another answer if only double digits are accepted.

I hope this helps!!

Answer Link

Otras preguntas

one main advantage of CD-ROMs is that
Certain gases in the atmosphere trap heat on Earth.What is the name of phenomenon?The Greenhouse effectGlobal warmingGlacial meltingCooling period
what is the most important blood cell in your body?
Why did President Truman veto the Taft-Hartley Act?
Least to greatest. 0.01;0.42;0.2;0.5
What does Queen Esther ask of the king the second time she appears before him?
what is 0.1 10 times as much
What are two ways in which simple villages became more complex
Compare and contrast a chemical reaction and a nuclear reaction.
what policy reasserted the U.S. position as protector of the Western Hemisphere