lh27545 lh27545
  • 03-09-2021
  • Mathematics
contestada

Please help me with this problem

Please help me with this problem class=

Respuesta :

axximx2
axximx2 axximx2
  • 03-09-2021

Answer:$6.11 per bag

Step-by-step explanation: The total of both the apples and ice cream is 55.68. Since we’re just trying to find the total price of apples, we’ll subtract the total price of ice cream. 55.68-6.80=48.88. Now we’ll divide $48.88 by 8, since there are 8 bags. That leaves us with $6.11

Answer Link

Otras preguntas

What were some wild animals in the Oregon trail please help
The answer to number 18
The thymus becomes smaller with age as well as _____.
the population of a town is 4,951 people. what is the value of the digit 4 in the number? answer
Compare and contrast coniferophyta and anthophyta
En el future, yo ______ una mujer de negocios. A. soy B. sea C. sera D. sere
If m varies directly as the square root of y, inversely as p2, and directly as n, what happens to m when y is quadrupled, p is tripled, and n is multiplied by 5
What new kind of pottery appeared during the Tang dynasty? kaifeng copper porcelain ceramic
Let’s assume that most high school students have “attitude” at one time or another. mr. schmidt, a high school athletic director, is a very prejudiced individua
What's 5x - 4x to the second power + 3 in standees form?