pablodiablo98 pablodiablo98
  • 03-09-2021
  • Mathematics
contestada

A 500 g bag of rice costs $0.64.A 2 kg bag of the same rice costs $2.65.
Which bag is better value for money?

Respuesta :

cutekitty008
cutekitty008 cutekitty008
  • 03-09-2021
2kg bag is better as it only cost 0.4125 for 500g
Answer Link

Otras preguntas

Which statement best describes a capsid? a. A capsid defines the shape of the virus. b. A capsid is the outside coat of the virus. c. A capsid is a protein coat
what is 89 divided by 6 in long divison
What is a Vector and a scalar?
Can anyone help me with turning fractions into decimals 2 1/2
A punch  recipe calls for 3 pints of orange juice does the recipe How many ounces oof oranges juice does it requirew
Why did the settlers go to new mexico during manifest destiny?
A bag has index cards with the following numbers on them: 4, 11, 13, 25, 12, and 18. If an index card is drawn randomly , what is the probabilty that a composit
What percent is 150 sq ft of 3000 sq ft
How Do Clownfish Catch Their Food?
If (x − 2)^2=49, then x could be ?