prashanthdmello3 prashanthdmello3
  • 02-09-2021
  • Mathematics
contestada

The cost of 3/4 kg onions is ₹ 21. One kg onions will cost .......


STEP BY STEP EXPLANATION NEEDED


PLS ANSWER I WILL MARK AS BRAINLIST

+10POINTS

Respuesta :

sabinatmg
sabinatmg sabinatmg
  • 02-09-2021

Answer:

t

The cost of 34 kg onions=RS21

then,

the cost of 1kg onions=?

Now,

34kg=RS21

1kg=21÷34

1kg=0.61

hope it helps you!!

stay safe healthy and happy!!

Answer Link

Otras preguntas

Wanda, the Channel 1 weather person, said there was a 30% chance of rain on Saturday and a 30% chance of rain on Sunday. Should Wanda be fired? HELP PLEASE
what other areas did the french explorers find
three snack bars contain 1/5,0.22,and 19% of their calories from fat. which snack bar contains the least amount of calories from fat ?
If the sun ran out of energy what would happen to the energy resources on earth
Which physical feature has most limited the movement of people living in North America ?
Who was Canada's FIRST prime minister.
If y=2 when x=3. What is the value of y when x=9?
A hiking club has 9 members. How many ways can they choose a president, vice president, secretary, and treasurer from among the members?
Which type of twins are likely to interact with each other in the womb a. Non-identical b. Identical c. neither
Given that 500w = 3 * 700, find the value of w.