frankidavis421 frankidavis421
  • 02-09-2021
  • Mathematics
contestada

better value for 15.3 ounce cereal

Respuesta :

tallabtall123
tallabtall123 tallabtall123
  • 02-09-2021
In the second case you have $4.59 per 20 ounces
Thus take 4.59 / 20 and you get $0.2295 per ounce or almost 23 cents per ounce

Hope it helps
Answer Link

Otras preguntas

All dictionaries arrange the same information about words in the same way. True False Please ASAP
If you subtract the atomic number from the weight, what is the interpretation of the answer? (e.g. 14-7=7; Think of a subatomic particle).
Identify the simple predicate in the following sentence. George Washington was one of the greatest generals in American history.
Which is an effect of short-term exposure to stress?
An elected leader in a parliamentary democracy is called a prime minister. a. True b. False
The Cold War was a period of history during which the Allied powers defeated Hitler. the United States and the Soviet Union fought each other. the United States
Of the European countries that settled America, which country was primarily interested in fur industry? * A.) France B.) Spain C.)Portugal D.) England
The preamble to a document is its _________. a. introduction c. main text b. table of contents d. conclusion
Why did ancient Egyptians call Their land kemet "the black land"
How do you identify the place of each dígito of 70,315