Sch13526919 Sch13526919
  • 01-09-2021
  • Mathematics
contestada

At the grocery store a Sprite costs $0.85, a 6 pack of Sprite is $4.08, and a 12 pack of Sprite is $8.52. Which is the better buy.

Respuesta :

broomstalia
broomstalia broomstalia
  • 01-09-2021

Answer:

it's better to buy the six pack

Step-by-step explanation:

4.08/6 is 0.68

8.52/12 is 0.71

making the 6 pack the better deal

Answer Link

Otras preguntas

What's 45 out of 58 in percentage?
1.133 g of silver nitrate was heated in an open tube. The silver residue weighed 0.720 g. During the reaction 0.307 g of nitrogen dioxide was also produced. Th
What are the two largest ethnic groups in the united states today?
What Was Jackson’s perspective on the McCulloch v. Maryland Supreme Court Case
how come some girls don't get period cramps?
A box is lowered using a rope. If the acceleration of the box, is 2.5 m/s2 (downward) and the tension in the rope is 31 N, what is the mass of the box (in kg)?
simplify expression.-3(k-4)-4(2k-8)
An experiment consists of rolling two fair number cubes. What is the probability that the sum of the two numbers will be 8? Express your answer as a fraction in
write the number in two other forms
What's 45 out of 58 in percentage?