guptabibek787 guptabibek787
  • 01-09-2021
  • Mathematics
contestada

800 gram flour cost is 1160rs, then what will be the cost of one kg??​

Respuesta :

Annyohasayo
Annyohasayo Annyohasayo
  • 01-09-2021

Answer:

1200 rs

Step-by-step explanation:

h hope it helps you

Answer Link
maheshsinghmeenu
maheshsinghmeenu maheshsinghmeenu
  • 01-09-2021

1kg= 1000g

So, Use unitary method..

Flour (g) Cost (Rs)

800. 1160

1000. x

800×x = 1160×1000

800X= 1160000

x= 1160000/800

x= 145000 rs

Answer Link

Otras preguntas

Mis padres están tomando la habitación doble. ellos ____ están tomando. lo la las yo hago las maletas para el viaje. yo ____ hago. los la las el equipo pierd
How do doctors detect abnormalities in patients with the help of an EKG?
En nochebuena, nosotros vamos a la __________.
What was the connection between mercantilism and the exploration of the Americas?
Can someone help me with #4-6 please I’m so confused?
The temperature at the melting point for water remained constant despite the continued addition of heat by the bunsen burner. what was the energy used for? A)En
which type of macromolecule is the sugar fructose
Henry wanted to make two bakery items. One recipe called for 1 1/4 cup of sugar and the other for 2/3 cup of sugar. How much sugar does he need?
You should have which of the following interests before pursuing a career in urban planning? A. effective communication skills B. teamwork skills C. good writin
Natural selection is a process by which the characteristics of a(n) __________ will change over time.