shepow15 shepow15
  • 04-08-2021
  • Mathematics
contestada

If you buy 12 pounds of lettuce for $96 what is the rate which one pound of lettuce costs

Respuesta :

2bmg7jnasy
2bmg7jnasy 2bmg7jnasy
  • 04-08-2021
8

96$ divided by 12 = 8

Thats how you would get the rate and maybe you can apply this method to other questions if there are any?
Answer Link
fisherdinah6 fisherdinah6
  • 04-08-2021

Answer:

$8

Step-by-step explanation:

$96 divided by 12

Answer Link

Otras preguntas

A track is 200 meters long. How many times must Julius run around the track to run 3 kilometers ?
what is climatology a subspecialty of
name the 3 states that border new york to the east
Need help, “Find the volume of each rectangular prism. Round to the nearest tenth if necessary.” 1) The base of a rectangular prism has an area of 19.4 square m
What component of the circulatory system is at the tissue level? a. blood b. white blood cell c. heart d. hemoglobin
What is 1\2 - 3\11 simplified?
Is peeling an orange a chemical reaction?
The density of gold is 19.3 g/cm3. The density of iron pyrite is 5.0 g/cm3. If a nugget of iron pyrite and a nugget of gold each have mass of 50g, what can you
The strongest voice in shaping foreign policy belongs to __________.
When you round 6 5/11 what's the nearest whole number