lavajiahpressley1991 lavajiahpressley1991
  • 03-08-2021
  • English
contestada

A restaurant buys 56 pounds of beef at $1.12/pound and 24 quarts of milk at $.90/quart. How much money was spent?​

Respuesta :

alexargoonkim
alexargoonkim alexargoonkim
  • 03-08-2021

Answer:

84.32

Explanation:

You multiply the 56 by 1.12 to get the cost for the beef, and 24 by 0.9 to get the price of the milk. Then you add the two sums of 62.72 and 21.6 (respectively) to get the cost of 84.32.

Answer Link

Otras preguntas

Which shows the levels of organizational hierarchy listed from least complex to list complex
All living things are made of two or more cells?
What led to the beginning of the Renaissance? A) the rediscovery of ancient national epics such as Beowulf, which led to the rise of European nationalism. B)
What conclusion can be drawn about the location of the city of syracuse?
does the farmer believe that the new south is working to improve his life
in order to be impartial and lawful, a pre- inspection agreement must be
What is Tangential used in a scentence? I need help please!!
Fill in the blank: Pedro tiene ropa en ____ de su cuarto.
What is the integral of x^2 e^(2x^3 +4) dx
Mrs. Franklin loves teaching science and thinks about it all the time. While walking one day, she steps on a warm, fresh piece of used gum. The gum flattens and