lavajiahpressley1991 lavajiahpressley1991
  • 03-08-2021
  • English
contestada

A restaurant buys 56 pounds of beef at $1.12/pound and 24 quarts of milk at $.90/quart. How much money was spent?​

Respuesta :

remmeiie2
remmeiie2 remmeiie2
  • 03-08-2021
$84.32 was spent

Explanation

56 • 1.12 = 62.72
24 • .9 = 21.6
62.72 + 21.6 = 84.32
Answer Link

Otras preguntas

Hello,help me please Complete Malia's story by putting adjectives to superlative It was the ...(bad) holiday of my life ! I went to a summer camp with my two .
Why did the Central pacific railroad company build much less track than Union Pacific railroad company even though they worked the same amount of time?
What is the equation of the line that passes through the points (3,-2) and (-1,2) A) y=-x+1 B) y=-2x-2 C) y=-2x+4 D) y=-x+4 Is it a,b,c,or d please help
If you have 290 marbles and you want to share them equally amongst 4 friends, how many would be left?- Ala?i R, 10yrs old
When you reverse the digits in a certain two digit number you decrease it’s value by 36. Find the number if the sum of its digits is 10
What is the most likely reason the Pueblo constructed most of their buildings out of adobe? A. The architectural style of this type of building was appealing to
Walter builds birdhouses. he spends $5 on the materials for each birdhouse. he can build one in 30 minutes. he is semi-retired but earns $8 per hour at the loca
Johnny wants to buy a drone and saved up $148.00.Target sells the drone for $180,but Johnny has a coupon for 15% off. Costco normally sells the drone for $260,b
Evaluate 2h(3)-4g(-1)
What is the Gcf for (12,16 &20