shumailaraman
shumailaraman shumailaraman
  • 02-08-2021
  • Mathematics
contestada

What is the cost of buying 5 kg of cheese worth
$9.00 per kg?

Respuesta :

mishyunicorn44 mishyunicorn44
  • 02-08-2021
$45

Hope this helps you
Answer Link
mistressofdark
mistressofdark mistressofdark
  • 02-08-2021

Cost of 1 kg = $9

So, cost of 5 kg = $9 × 5 = $45

Answer Link

Otras preguntas

Tell about a teacher who helped you in the past.
Hurry, please and a brainliest if correctSource:Even in such a bitter, unusual election, roughly half of eligible Americans probably won't vote by the end of El
Identify the first five terms of the sequence in which an = 3n − 1 + 1.
4. Which of the following is not a common benefit of electronic claims submission? a. reduced error rate b. processing of personal injury protection (PIP) forms
Which details from the scene with the scarlet ibis foreshadow Doodle’s death? Check all that apply. Doodle is curious about what the bird is and where it came f
Last month David and Mary saved some money in a ratio of 3:5. This month they saved an additional $154 together, and David now has three times as much money as
Under what condition,the determinant of a matrix is possible?​
What is the area of the triangle formed from 0,-1), (0.4), and (4,-1)? OA. 20 square units B. 5 square units O C. 40 square units O D. 10 square units
How did the conservationist John Muir contribute to the protection and management of resources in the US?
Work out the circumference of this circle. Give your answer in terms of pi.