Kekeangelo2 Kekeangelo2
  • 01-07-2021
  • Mathematics
contestada

Robert paid $4.5 for 3 apples. Find the cost per apple.

Respuesta :

ashish4112119
ashish4112119 ashish4112119
  • 01-07-2021

Answer:

$1.50

Step-by-step explanation:

so its

4.5 ÷ 3

which

1.5

Answer Link

Otras preguntas

Adam tried to compute the average of his 7 test scores. He mistakenly divided the correct sum of all of his test scores by 6, which yielded 84. What is Adam’s c
Simple Machine Lever: A ________ that pivots on top of a fixed point called a _______.
mike constructed a closed box that measures 2.5 feet long by 3 feet wide by 1.5 feet high. what is the total area of the material mike needs to construct the bo
Mario drew a model to represent one third of the space in his bookcase. how could mario draw a model to represent all the space in his bookcase.
Factor the polynomial 6b^2-17b+10
How far does Franklin Roosevelt deserve his reputation as one of the greatest US presidents?
at what point do scientists classify an area's weather as its climate? 1 year ,5 years ,15 years or 30 years
mike constructed a closed box that measures 2.5 feet long by 3 feet wide by 1.5 feet high. what is the total area of the material mike needs to construct the bo
what planet starts with e?
translate into an equation. Five times the sum of twice a number, x, and six is thirty. Find the number.x = Translate into an equation. The difference b