mruvicampos
mruvicampos mruvicampos
  • 03-06-2021
  • Mathematics
contestada

A 2-gallon bucket of paint costs $53.44. What is the price per cup?

Respuesta :

naiishaak naiishaak
  • 03-06-2021

Answer:

$1.67 is the price per cup

Step-by-step explanation:

Answer Link
saifuf12
saifuf12 saifuf12
  • 03-06-2021

Answer: 1.67 $

Step-by-step explanation: Because there are 16 cups in a gallon, that would mean that you would have to divide 53.44$ by 32 twice.

Ver imagen saifuf12
Answer Link

Otras preguntas

having troubles with inequalities.. 3.8x + 14.5 < 32
which trinomial is equivalent to (3x-1)(x+4)
having troubles with inequalities.. 3.8x + 14.5 < 32
what is the sum of 7/10 and 6/100
what is the sum of 7/10 and 6/100
what is the sum of 7/10 and 6/100
having troubles with inequalities.. 3.8x + 14.5 < 32
which trinomial is equivalent to (3x-1)(x+4)
Explain what is the same about two fractions that are like fractions
what is the sum of 7/10 and 6/100