layariana6
layariana6 layariana6
  • 03-06-2021
  • Mathematics
contestada

Four friends are buying healthy snacks at the concession stand.
The costs of their snacks are $1, $3, $4, and $4. Ms. red says, "The mean cost for the four snacks is $3.00" Is she correct?

Respuesta :

talaeshak22 talaeshak22
  • 03-06-2021

Answer:

I believe it is $3.

Explanation:

m=sum/number

m=12/4 which is 3.

I hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

Before the 1890s, America was an isolationist nation. By the 1920s, What events in American history caused the nation to look outward and become involved in wor
How far from the surface of Earth is the magnitude of Earth's gravitational field equal to 7.86 N/kg? The mass of Earth is 5.97 x 1024 kg and the mean radius of
Name a Tessellation artist. A. Claude Monet B. Henri Matisse C. Makoto Nakmura D. Gustav Klimt Please help me
How does water flow? Question 3 options: From areas of deeper water to areas of more shallow water. From areas of lower density to areas of higher density. From
how does the story complete
WILL GIVE 40 POINTS AND MARK BRAINLIEST PLS HELP ME
There are 110 students on a bus filled with 129 people. What is the ratio of students to teachers?
pleaseee help with this question!!
What is the value of the missing angle?
Please help me. I need help thank you.