greenteisha57 greenteisha57
  • 03-06-2021
  • Mathematics
contestada

You buy halibut at 28 per pound. One portion of seared halibut requires 6 ounces of halibut. How much dose the halibut for one portion cost?

Respuesta :

gageer2005 gageer2005
  • 03-06-2021

Answer:

4.6

Step-by-step explanation:

yes

Answer Link

Otras preguntas

Black smokers are hydrothermal vents that discharge superheated water with high concentrations of metal sulfides. True False
Elmer tries to crawl past the lion. What does this detail tell us about Elmer? My father could see that the trail went through the clearing. So he decided to cr
As a communicator, what are the three separate activities you engage in during the perception process?
For every kilogram of their body weight, babies need about three times as much proteins as adults. What could be the reason for this? a) Their body must get use
If a genetically based attraction to beautiful people contributed to survival, that trait will likely be passed on to subsequent generations. This best illustra
Anna is a songwriter who collects royalties on her songs whenever they are played in a commercial or a movie. Anna will earn $30 every time one of her songs is
Which component of the communication process includes beliefs, values, the physical setting, history, and relationships?
_____ all the biotic and abiotic factors in a particular area
A cylinder with a piston contains 0.200 mol of oxygen at 2.00×105 Pa and 360 K . The oxygen may be treated as an ideal gas. The gas first expands isobarically t
Find the probability of rolling a sum less than 6 or a sum greater than 8 when a pair of dice is rolled?