youngirlharms
youngirlharms youngirlharms
  • 02-06-2021
  • Mathematics
contestada

Robert paid $28.40 for 8 notebooks. At this rate, how much would it cost Robert to buy 6 notebooks?

Respuesta :

nosomi
nosomi nosomi
  • 02-06-2021
$21.30

28.40/8=3.55
3.55*6=21.30
Answer Link
MizukiIsEpik
MizukiIsEpik MizukiIsEpik
  • 02-06-2021

Answer:

It would cost $21.30 for Robert to buy 6 notebooks.

Step-by-step explanation:

find cost for each notebook:

28.40 ÷ 8 = 3.55

multiply by 6:

3.55 x 6 = 21.3

Hope this helped!

Answer Link

Otras preguntas

Is this right? I rlly need help rn!!
Help please, find the blanks
2y+4x=14 is it infinite no solution one solution ??????
Which of the following is a valid mole ratio from the balanced equation below? *
When a data point on a control chart falls above the upper control limit, the process being measured is exhibiting what type of characteristic
I have 3 Reese's Peanut Butter Cups and 7 Twix in my candy cup. If I brought a jar with a total of 80 pieces of candy how many Twix would be in there? (Set up
what does fictionalizing mean
Read the poem. The Courage That My Mother Had by Edna St. Vincent Millay. The courage that my mother had Went with her, and is with her still: Rock from New En
A sports club needs to raise at least $240 by selling chocolate bars for $3.00 each. Sebastian wants to know how many chocolate bars, c, the sports club must se
a car has a velocity of 87 km/hr to the east. What is its displacement if it travels at this velocity for 30 minutes?