aulasoriana aulasoriana
  • 03-12-2016
  • Mathematics
contestada

Students spend an average of $5.50 to buy materials for science olympiad if they each build three mouse trap cars what was the unit cost per car

Respuesta :

naveednaqvi
naveednaqvi naveednaqvi
  • 03-12-2016
$5.50/3 cars = about $1.83
Answer Link

Otras preguntas

How do the representatives in Congress get the job of senator or representative? Some know
The left side of the chart below describes a long series of energy transformations. These transformations occur in the order shown, from top to bottom. Identif
Betsy works from 6:00 AM to 12:00 PM, takes an unpaid lunch break from 12:00 PM to 1:00pm, then works from 1:00 PM to 3:30 PM. How many hours did Betsy work?
what is the volume? -geometry
when x=-1, what is the value of y? ​
how do I take a picture of myself on an apple computers?
What is 62,394 rounded to the the nearest ten
help please!! 14 points
20 points and brainliest is it A, B, C, D Using your Greek roots and context clues, figure out the meaning of “fissures” in this sentence and select the best de
Solve the problems. 1 Determine if each equation is true Choose True or False for each equation. a. 4.25 X 10^6 425,000 b. 6.38 X 10^9=638,000,000,000 True Fals