suzannemomtwins suzannemomtwins
  • 01-12-2016
  • Mathematics
contestada

It costs a baker $18 to make a small cake he sells eight small cakes for $240 how much more is the selling price of each cake than the cost

Respuesta :

1203ZGD
1203ZGD 1203ZGD
  • 01-12-2016
well 240/8 is 30 and 30-18 is 12 so $12 more.
Answer Link
XxGENIUSxX
XxGENIUSxX XxGENIUSxX
  • 01-12-2016
he selling the cakes for $30- 240/8=30 and 30-18=12 so he is selling the cakes $12 more dollers 
Answer Link

Otras preguntas

A radio station played a new hit song 34 times a day for 4 days. What partial products would you use to find how many times the song was played in all?
What indicates a positive test for the presence of salt?
A car travels 25 miles every half-hour. How fast is it going?
How the two triangles are similar
need help as soon as possible
-2-10(x-10)=7x+30 (please help)
Whar does Power Imply
I have a 4/16 of a gallon of red paint and add 6/8 of a gallon of blue paint to make purple paint how much purple paint do you have
Which expression is equivalent to |a| < 3? 1. A ≥ -3 and a ≤ 3 2. A ≤ -3 and a ≥ 3 3. a ≥ -3 or a ≤ 3 4. A ≤ -3 or a ≥ 3 This question is worth 40 points. P
Question 12 hydrogen gas has a density of 0.090/gl , and at normal pressure and 2.57°c one mole of it takes up 22.4l . how would you calculate the moles in 410.