ailindarhodes
ailindarhodes ailindarhodes
  • 01-12-2016
  • Mathematics
contestada

A hotdogs costs $3 and a corndog costs$1.50. If$201 was collected, how many corndogs were sold?

Respuesta :

nateroe1 nateroe1
  • 01-12-2016
135 corndogs were sold
Answer Link
ishafarooq795
ishafarooq795 ishafarooq795
  • 01-12-2016
About 300 corndogs; because 300 corndogs cost $201 if each costs $1.50.
Answer Link

Otras preguntas

please help me solve for
What sort of problem do you use acceleration due to gravity ? What sort of problem do you not ?
What sort of problem do you use acceleration due to gravity ? What sort of problem do you not ?
Angelina bought a 64 ounce can of lemonade mix. She uses 4 ounces of mix for each pitcher of lemonade. How me pitcher of lemonade angelina make from the can of
The fastest a human has ever run is 27 miles per hour. How many miles power minute did the human run?
18x-(8x-7)=67 what does 'x' equal in this equation?
7a-3=3-2a I don't know how to solve this question
What is the range of numbers along the lines of longitude
What does your text mean when it says that the Constitution, "...elevated the ideals of the Revolution even while setting boundaries to them."?
how did William sycamore's two sons die