hola62733 hola62733
  • 02-04-2021
  • Mathematics
contestada

a 60-ounce bottle of soda cost $1.20 at the grocery store.A 20-ounce bottle of soda cost $1.00.

Respuesta :

Darth21
Darth21 Darth21
  • 02-04-2021

Answer:

Well assuming you mean which will be the better option it would be the 60 ounce and 1.20 option. Since if you find the unit rate for that you’d only get 0.02 dollars for each ounce of soda. And for the 20 ounce one you’d get 0.05 dollars per ounce. The better option is the 60 ounces bottle for 1.20.

Answer Link

Otras preguntas

True or false Purpose is a writers goal of reason for writing ?
How are the majority and minority parties in Congress and the General Assembly established?
would you use the same unit to measure the height of the desk as you used to measure the length of the desktop? Explain
if the template DNA is ATACGT what will the mRNA strand be
Help me with this question
3[tex] 3\frac{4}{5} \div 3\frac{1}{6} [/tex]
Which of the following sentences contains a comma error? (5 points) With the moving van packed, my friend had to say goodbye. The packages became too heavy for
Using the distributive property, an expression equivalent to 34 + 16 is
traffic that is traveling in the same direction is separated by B.Double solid yellow linesC Broken white linesD. none of the above
What is the area of a square with a length of 13 centimeters? 13 cm² 26 cm² 52 cm² 169 cm²