s9107831 s9107831
  • 04-03-2021
  • Mathematics
contestada

Which of the following shows the least expensive unit price?

Which of the following shows the least expensive unit price class=

Respuesta :

uhbritney
uhbritney uhbritney
  • 04-03-2021
it would be the first one because each orange costs $0.34
Answer Link
27339016 27339016
  • 04-03-2021

Answer:

A (3 Oranges For $1.02)

Step-by-step explanation:

3 Oranges for $1.02 is $0.34 for each Orange

4 Oranges For $1.52 is $0.38 for each Orange

6 Oranges for $2.46 is $0.41 for each Orange

5 Oranges for $1.75 is $0.35 for each Orange

Which Makes The First One The Cheapest Out Of All

Answer Link

Otras preguntas

Consider the relation {(–4, 3), (–1, 0), (0, –2), (2, 1), (4, 3)}.Graph the relation.State the domain of the relation.State the range of the relation.Is
How far away is Canopus in kilometres?
What is the factor of (2ab)(-5ab)
A hiking club has 9 members. How many ways can they choose a president, vice president, secretary, and treasurer from among the members?
what other areas did the french explorers find
The tropical climate zone is in which two states?
a swimming pool holds 375,000 liters of water. two large hoses are used to fill the pool. the first hose fills at a rate of 1500 liters per hour and the second
If a > 0 and b < 0, then which of the following must be true. ab > 0 a + b < 0 a - b > 0 a + b > 0 b - a > 0
Why did Allies plan to land in Normandy and not somewhere else?
three snack bars contain 1/5,0.22,and 19% of their calories from fat. which snack bar contains the least amount of calories from fat ?