il30est
il30est il30est
  • 04-03-2021
  • Mathematics
contestada

Almonds cost $12 per 3 pounds. How many pounds can I buy with $20?

Respuesta :

evangray8252
evangray8252 evangray8252
  • 04-03-2021

Answer:

6 pounds

Step-by-step explanation:

Answer Link
treymanriley treymanriley
  • 04-03-2021

Answer:

5 pounds

Step-by-step explanation:

12 divided by 3 = 4

20 divided by 4 = 5

Answer Link

Otras preguntas

Business cycle refers to: a. a period of macroeconomic expansion followed by a period of contraction. b. the level of inventory of a business over a period of
An economic expansion leads to​ ________ needsminustested spending and​ ________ induced taxes.
What best explains the Hubble space telescope has made outer space exploration easier
An aqueous solution of glycerol, c3h8o3, is 48.0% glycerol by mass and has a density of 1.120 g ml-1. calculate the molality of the glycerol solution.
Encryption and decryption algorithms are known as ________________.
Which birth control method can be used to prevent pregnancy after unprotected intercourse?
What happened before and after muhammad went to Medina?
Which two sections show Safie's quest for independence? Taking with her some jewels that belonged to her, and a small sum of money, she quitted Italy She arriv
Find the length of the third side of a right triangle with a hypotenuse of 17 and a leg of 10.
What were the major causes and major effects of the revolution I n Mexico