frankscm310
frankscm310 frankscm310
  • 03-03-2021
  • Mathematics
contestada

1. Four muffins cost $12. Which model shows how to find the cost per muffin?​

1 Four muffins cost 12 Which model shows how to find the cost per muffin class=

Respuesta :

xxsunshine2008xx
xxsunshine2008xx xxsunshine2008xx
  • 03-03-2021

Answer:

C.

Step-by-step explanation:

This is your answer because on the "dollars" row, there are 12 squares, just like there are $12 and on "muffins" there are four squares just like there are 4 muffins.

Answer Link

Otras preguntas

what are the functions of transparency international
What would a group of geese in an environment be considered
simplify and identify the domain -4/4x+8 times 5(x+3)x^2-9
The waves produced by earthquakes are known as seismic waves.
The fraction 4/18 is in simplest form. True False
what energy conversion took place on a strawberry bush to make the suns energy turn into carbohydrates
Abigail realizes that she has too much debt. What is a financially irresponsible decision for Abigail? A.make a budget and limit spending according to the plan
1.The table shows the results of drawing colored marbles from a bag. Based on theoretical probability, which is the best prediction for the number of times a r
In Becky's class, there are 22 students. 5/11 of the students are girls. How many of the students in her class are girls? 5 students 10 students(correct answer
Landry, a twenty-five year old man, notices that a woman left her wallet at a table in a coffee shop. He steals the wallet and all of the money inside. Of which