tshepomabula60 tshepomabula60
  • 03-03-2021
  • Mathematics
contestada

2 oranges cost R1,45.how much will 12 oranges cost?​

Respuesta :

sqvatorex
sqvatorex sqvatorex
  • 03-03-2021

Answer:

R8.70

Step-by-step explanation:

2 oranges = R1.45

1 orange = 1.45 ÷ 2 = 0.725

12 oranges = 0.725 x 12 = 8.70

Answer Link

Otras preguntas

Please help!!!!!!!!!!!!!!!!!
Two families meet at the park at 10:00am. Each family uses a different way of transportation to get there. The Gonzalez family leaves at 9:00am and drives 90 k
Critically discuss if government interventions to alleviate poverty are sustainable over a long period of time
A particular set of explanatory factors applied in an experiment is called
The triangular trade system included question 1 options: north america, europe, and africa. africa, asia, and north america. asia, africa, and australia europe,
A computer and printer cost a total of $908. The cost of the computer is three times the cost of the printer. Find the cost of each item.
The absolute value of 4-7i to the square root of
A mountain climber climbed down a cliff 50 feet at a time.he did this 5 times in one day.what was the overall change in his elevation?
the theme of young goodman brown is
in which food category is starch