geovanawilliams geovanawilliams
  • 03-03-2021
  • Mathematics
contestada

Suppose the supply of x units of a certain product at price p dollars per unit is given by
p = 13 + 4 ln(2x + 1).
How many units of this product would be supplied when the price is $45 each? (Round your answer to the nearest whole number.)

Respuesta :

grajedavane87
grajedavane87 grajedavane87
  • 03-03-2021

ste-by-step explanation

Answer Link
kaylani480 kaylani480
  • 03-03-2021
Sorry just here for the points
Answer Link

Otras preguntas

What hardships did the south face after the civil war????
Compare and contrast an electromagnet and a permanent magnet.
what are the steps to evaporation but without heat just evaporation steps to follow
What was significant about the new habitats Darwin visited?
I would like to know if 1 km is greater or less then 999 m
Can someone help me please!!!!!1.Grace and Allie are going to meet at the fountain near their houses.They both leave their houses at the same time. Allie passes
Water Cycle: As _________ get too heavy to hold the liquid, the liquid droplets fall back to Earth.
what is the difference and similarity between a pentagonal prism and a pentagonal pyramid?
food couldn't reach the stomach without the esophagus and the what
Description of what is an ecosystem