charwil1409 charwil1409
  • 03-03-2021
  • Mathematics
contestada

A package of 8 count batteries costs $6.16. A package of 20-count AA BATTERIES COSTS $15.20.

Respuesta :

diamondtate01
diamondtate01 diamondtate01
  • 03-03-2021
The unit price of the 20 pack is $0.79 and the unit price for the 8 pack is $0.80.

Simply Take the price of the pack of batteries divided by the number within the pack.
$6.40 / 8 == $0.80
$15.80 / 20 == $0.79
Answer Link

Otras preguntas

what velocity vector will move you 200 miles east in 4 hours traveling at a constant speed?
calculate the volume of a tin block that has a mass of 95.04 grams at stp
$900 for 9 months than for six months
Find the product of the complex number and it's conjugate. 9-5i
$ 14.95 dinner , 15 % tip
The points , 2r and , 104 lie on a line with slope 54 .
number 36………………………………
taking megadoses of vitamins a. is better than trying to get vitamins from food. b. is a good way to get needed vitamins. c. is unsafe and not recommended. d. c
what is the scientific notation for 7.9×10^-3
what is environmental geography?