crharper2 crharper2
  • 01-03-2021
  • Mathematics
contestada

Eight avocados cost $4.
How much do 16 avocados cost?
How much do 20 avocados cost? $10 because it’s 0.50 per avocado
How much do 9 avocados cost?

Respuesta :

tuomizoe
tuomizoe tuomizoe
  • 01-03-2021

Answer:

If each avocado costs 0.50, then 16 avocados would cost $8.00, 9 avocados would cost $4.50

Hope this helps! :)

Answer Link

Otras preguntas

What evidence do we have that all continents were merged into one super-continent called Pangaea 250 million years ago?
Which of the following is an accurate description of carbon dioxide? A. It is one of the gases contained in oxygen. B. It is one of the gases that result in glo
During the harsh winter of 1972-73:__________ A. people in the northeast did not have enough oil to heat their homes, but people elsewhere in the U.S. had enoug
Help me please please help me
the most beautiful fruit may have a worm​
Which answer represents 81,020,000,000 in scientific notation? OA) 9 81.02 X 10 W ОВ) 10 8.102 x 10 OC) 9 8.102 x 10 OD) 11 0.8102 x 10
pllsss help me pls pls pls pls
What is the value of x? y = 3 − 3x
Why does the Industrial Revolution begin in Britain?
8( 3x – 7) simplified