tiffany2033
tiffany2033 tiffany2033
  • 01-03-2021
  • Mathematics
contestada

Jackson bought snacks for his team's practice. He bought a bag of apples for $2.74
and a 10-pack of juice bottles. The total cost before tax was $26.14. How much was
each bottle of juice?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 01-03-2021

Answer:

each bottle of juice costs $2.34

Step-by-step explanation:

2.74+10x=26.14

10x=26.14-2.74

10x=23.40

x=23.40/10

x=2.34

Answer Link

Otras preguntas

What type of landform is north and south korea combined?
If unification had occurred in 1960 what would have happened in cypris?
which ones apply to these triangles? ABC congruent to UVW
How long ago was the constitution written?
What is seven divided by forty four?
why does stirring increase the speed of solute dissolving in water? A) it decreases the surface area of the solute particles. B) it makes the water molecules bu
List at least three of your financial goals. explain whether they are short-term, intermediate, or long-term. (1-3 sentences. 3.0 points)
If a tree falls in a forest and no one is around. does it still make a sound?
which speed is fastest A. 4 miles in 1/3 hour B. 1/3 mile in 4 hours C. 1/2 mile in 3 hours
Can a king or queen be judged by a court of law for a crime