arlissamendez48 arlissamendez48
  • 01-03-2021
  • Mathematics
contestada

Jane and 3 friends decided to split the cost of a pizza evenly. The total cost was $25.48. How much does each friend have to pay?​

Respuesta :

adioabiola
adioabiola adioabiola
  • 06-03-2021

Answer:

$6.37

Step-by-step explanation:

Jane and 3 friends = Jane + another 3 people

= 4 people in total

Total Cost of pizza = $25.48

If 4 people split $25.48 evenly,

Amount each friend has to pay = Total Cost of pizza/Total number of people

= $25.48/4

= $6.37 per friend

Each friend has to pay $6.37 each if $25.48 is splitted evenly amongst them

Answer Link

Otras preguntas

According to ___________________, processes occur today as they did in the past.
Jasmine enlarged a drawing she made in art class,what is the value of x
To be subjective means: A. To represent your own point of view B. To be true for everyone C. To represent the ideas of others D. To intentionally influence othe
Clear and well-organized claim sentence, about a topic of your choosing. Then, add one to two sentences that detail the reasons to support your claim, using a c
What element has the noble gas configuration [Ne]3s23p??
Kayla is pricing whole wheat flour. A 5-pound bag at Bargain Mart costs $6.45. A 2-pound bag at Food Saver costs $2.50. A 7-pound bag at Grocery Surplus costs $
A bakery made 3 muffins that contained nuts and 5 muffins that did not contain nuts
What is it will mark Brainliest
The _____ plane is the plane in which the side of an object appears in its true size and proportion.This is for Drafting and Mech Drawing
Someone can translate in spanish?