mianna15 mianna15
  • 04-02-2021
  • Mathematics
contestada

Twelve packs of paper cost $7.20. Of each pack costs the same, how much does one pack cost?

Twelve packs of paper cost 720 Of each pack costs the same how much does one pack cost class=

Respuesta :

laneylouu
laneylouu laneylouu
  • 04-02-2021
Each pack costs $1.66 dollars
Answer Link
MESSUTUDIENICE MESSUTUDIENICE
  • 04-02-2021

Answer:

$0.6

Step-by-step explanation:

P means Packs

12P=$7.20

divide both sides by 12

P=$0.6

so 1 pack costs $0.6

Answer Link

Otras preguntas

27 out of the 36 teachers in a school staff meeting were first-year teachers. What percentage of the teachers in the meeting were first-year teachers?
Which word in the sentence does the adverb clause modify? I typed this essay after I wrote a rough draft. a. this b. I c. essay d. typed
An electron released by a radioactive nucleus that causes a neutron to change into a proton is called
Mary starts from her house, walks 80 meters south, and stops to chat with her aunt on the sidewalk. After chatting for a few minutes, she walks 125 meters to th
27 out of the 36 teachers in a school staff meeting were first-year teachers. What percentage of the teachers in the meeting were first-year teachers?
What is characteristic of George Grenville?
The treatment plan for immediate relief of muscle strains and sprains is: (1 point) RAISE RICE REM none of the above
Xylophone (lidocaine) and pentothal(thiopdntal) are examples of a/an ____ drug
solve... simplify this radical expression √216v
What is 41 divided by 7? Put the remainder, too.