juanantoniov375
juanantoniov375 juanantoniov375
  • 04-02-2021
  • Mathematics
contestada

Suppose you got 8 mangoes and 3 apples for $18 and 3 mangoes and 5 apples for $14.50. How much does each mango and each apple cost ?

Respuesta :

emmaratcliff2009 emmaratcliff2009
  • 04-02-2021

Answer:

apples cost $2.00 each

mangoes cost $1.50 each

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

*please include an explanation!* Suppose an investment of $8,200 doubles in value every 7 years. How much is the investment worth after 28 years?
A cereal box has dimensions of 10 1/2 inches by 7 1/2 inches by 2 1/2 inches. What is the volume of the cereal box?
If the graph is that of f(x), name a point that lies on f-1 (x).
Solve |2x + 6|<16 x|-11< x< 5} {x< -11 or x> 5} {x|-5< x< 5}
your parents are decorating the dining room and want to place two rectangular wall sconce lights that are 25 inches wide along a 10 2/3 foot wall so that the di
Which is not one of nicotine’s short-term effects? a) changes in the brain that can lead to addiction b) increased heart rate c) psychological dependence d) inc
what is the geography location for canada
A company's disaggregation plan calls for the aggregate production to be broken down into 40 percent product a, 40 percent product b, and 20 percent product c.
How many ways can we rearrange the letters in the words missions to form 8-letter strings or words, sensible or not?
how many triangles exist with the given side lengths of 3cm, 5cm, and 9cm?